Rodzaje wędek

Wędki – opis

Gdy rozpoczynamy przygodę z wędkowaniem musimy wybrać odpowiedni kij dla siebie. Poniżej opisujemy przydatne informacje oraz szczegóły na co należy zwrócić uwagę:

Długość wędziska – całkowita i po złożeniu (do transportu), masa i z czego jest wykonana wędka. Ilość przelotek i z czego są wykonane przelotki.

Przy zakupie swojej pierwszej wędki na pierwszym miejscu musimy sprawdzić długość wędziska oraz ciężar wyrzutu. Dla początkujących wędkarzy ciężar wyrzutu powinien być w granicach 15-80 gram i 3,20 m długości, wtedy nasze wędzisko jest na tyle uniwersalne, że  można je wykorzystać do metody spławikowej lub gruntowej. Następnie należy zwrócić uwagę z jakiego materiału jest wykonana nasza wędka. W dzisiejszych czasach ciężko jest już spotkać wędki bambusowe (kiedyś bardzo popularne), teraz wykonuje się wędziska z włókna szklanego lub węglowego. Możemy je rozróżnić poprzez ciężar, a dokładnie: włókno szklane jest ciężkie i gładkie, bardzo podatne na porysowanie, wędki węglowe są leciutkie i pręgowane w dotyku. W przypadku przelotek mamy do czynienia z różnymi ich rodzajami: metalowe z wkładką plastykową, porcelanową lub z jeszcze innego tworzywa.

Wędka teleskopowa
Wędka teleskopowa

Rodzaje wędek:

 

 

Wędki teleskopowe – posiadają wysuwane elementy od najgrubszego
do najcieńszego, w zależności od długości wędziska.
Im dłuższa wędka tym więcej elementów do wysunięcia.
Po złożeniu są bardzo wygodne do transportowania.

 

 

Wędka składana z trzech części

Wędki składane – są zbudowane zazwyczaj z dwóch, trzech lub czterech części
które należy ze sobą złożyć w jedną całość.

 

 

 

 

 

 

Klasyfikacja wędek według zastosowania pod metodę:

 

wędka podlodowa
wędka podlodowa

Wędka podlodowa – przeznaczona jest do wędkowania w otworach w lodzie. Długość tych wędek spotykamy od 30 cm do 100 cm. Stosowane są do połowów spławikowych, błyskowych ale też sztucznej przynęty. Można do nich zamocować małe i proste kołowrotki.

 

 

 

Wędka Spławikowa – ma specjalne miejsce do przykręcenia kołowrotka. Jest miękka i elastyczna pozwala na daleki zarzut spławika, długość takich wędek zaczyna się od 200 cm aż do 700 a nawet 800 cm. Wędkami spławikowymi łowi się białą rybę. Wędki spławikowe dzielimy na dwa rodzaje:
– Odległościówki – długość odległóściówek 3.9 – 4.2 m, jak sama nazwa wskazuje łowimy nimi na większą odległość, stawy jeziora, rzeki,
– Bolonki – produkuje się je od 4 m do 9 m, idealnie nadaje się na głęboką wodę. Rzuty już nie są takie dalekie, ze względu na długość wędziska i ciężar wyrzutu. Dobrzej jest kupić droższy kij porządnie wykonany i co najważniejsze lekki w trzymaniu w ręce. Taka bolonka poradzi sobie z karpiem 6 kg i przyponem 0.16 mm.

Baty – są to wędki teleskopowe, długie zaczynające się od 2 m do 10 m. Nie posiadają one kołowrotka. Żyłkę wiąże się na szczytówce wędki i w zależności od tego ile metrów mamy bata, tyle metrów żyłki będzie miał nasz zestaw. Baty popularne są na zawodach wędkarskich idealnie nadają się do łowienia małych rybek.

Przykład łowienia na tyczkę
Przykład łowienia na tyczkę

Tyczka – wędka z wysokiej półki najczęściej wykorzystywana na zawodach wędkarskich. Składa się z kilkunastu elementów, dopuszczalna długość na zawodach wędkarskich to 11 m lub 13 m. Tyczkę po rozłożeniu można podzielić na 2 elementy: długi kij oraz top- wyciągająca końcówka tyczki, np. ostatnie 4 m. Żyłka w tyczce zamontowana jest na szczytówce topu do amortyzatora, długość żyłki zależy od długości topu, Tyczką nie łowimy na dalekie odległości (długość kija = odległość łowienia), lecz potrafimy precyzyjnie nią wygruntować łowisko i cały czas trzymać się upatrzonego punktu żeby nęcić w to miejsce.

Warto mieć kilka topów do tyczki, przynajmniej na 2 zestawy ze spławikiem. Przykładowo jak jeden się zerwie to zakładamy drugi top i łowimy dalej, czas tu gra główną role gdy ryby podejdą nam do miejsca łowienia. Jako zapasowy top do tyczki można jeszcze wykorzystać kubeczek zanętowy. Jest to kubek do którego wrzucamy kulkę zanętową i podajemy w miejsce gdzie łowimy. Niezbędne akcesoria do tyczki po za topami to podpórki, jedna solidna z przodu oraz podpórka z rolkami z tyłu. Holując rybę za pomocą tyczki zacinamy kij lekko go w górę. Należy cofnąć kij do tyłu położyć go na rolce, wyciągnąć top i położyć kij na podpórce z przodu. Wtedy operujemy samym topem i kierujemy rybę do podbieraka.

Łowienie na grunt

Wędka gruntowa – równie popularna jak spławikowa. Rodzajów wędek gruntowych jest nie mniej niż spławikowych. Wędki gruntowe są bardziej sztywne i mają cięższy gram wyrzutu już od 80 do 120 jest bardzo mocną wędką na wody stojące czy płynące. Każda z gruntówek ma miejsce na kołowrotek, są one teleskopowe i składane z części. Od kilku lat bardziej popularne do łowienia z gruntu są te składane: karpiówki, feedery, pickery. Długości gruntówek są różne w zależności od naszych potrzeb, czy wyjeżdżamy nad jezioro lub rzekę albo stawek. Najpopularniejszym wymiarem jest od 2.40 m do 3.80 m. Kolejnym elementem do łowienia na grunt jest odpowiedni wybór kołowrotka, żyłki oraz stojaka, tak  aby na czymś położyć wędkę. Następnie potrzebny jest  sygnalizator, kiedyś używano zwykłej bombki zawieszanej na żyłce pod kijem.

Dziś już można kupić profesjonalne podpórki z sygnalizatorami elektrycznymi i swinger-ami  świecącymi. Te akcesoria wykorzystywane są podczas połowu, wtedy gdy nasze wędki porostu odłożone są na stojaku. Jednak możemy bardziej precyzyjnie zasygnalizować brania na wędce jeśli kupimy feedera lub pickera i będziemy łapać na tak zwaną drgającą szczytówkę. W tym przypadku wędka musi być odpowiednio ułożona pod lekkim kątem do wyrzuconego zestawu, tak aby można było naprężyć żyłkę a szczytówka wędki wykrzywi się w bok. Na tak naprężonym zestawie zauważymy każde branie na szczytówce wędki. Ryba która mocniej pociągnie zestawem zatnie się i będzie czekać kiedy zaczniemy jej holowanie a w przypadku tradycyjnej bombki ryba podczas brania poczuła opór i zdążyła wypluć przynętę.

Spinning
Spinning

Wędka spinningowa – służy do połowu ryb drapieżnych. Metoda połowu tymi wędkami polega na rzucaniu i zwijaniu sztucznej przynęty. Wędki spinningowe zazwyczaj składają się z dwóch części lub są teleskopowe. Wędki spinningowe muszą być bardzo dobrze wyważone aby w ręku wydawały się bardzo lekkie i wygodne. W spinningówkach wyróżniamy:

– spinningi ultralekkie – o ciężarze wyrzutowym do 15g
– spinningi lekkie – o ciężarze wyrzutowym do 30g
– spinningi średnie – o ciężarze wyrzutowym do 50g
– spinningi ciężkie – o ciężarze wyrzutowym powyżej 50g
– wędki castingowe – wędki spinningowe do multiplikatorów z charakterystycznym cynglem

 

Wędka morska – bardzo solidnie wykonana. Wybierając wędkę morską trzeba uważać aby nie przesadzić z ciężarem wyrzutowym. Sklepy sugerują od 250 – do 500 gram wyrzutu, zaleca się jednak mniejsze wartości. Najbardziej uniwersalnym wyrzutem jest od 120 – do 250. Długość wędzisk morskich waha się od 2 m do 4 metrów.

Wędka muchowa

Wędka muchowa – przy jej odpowiednim wyborze dla siebie, musimy zadać sobie kluczowe pytanie:  jak ciężkich przynęt będziemy używać, oraz jakie ryby chcemy łowić.  Nabywając wędkę musimy także kupić odpowiednio do niej dopasowaną linkę. Im większa mucha, tym większy stawia opór w powietrzu, a co za tym idzie potrzebna jest większa masa linki, żeby to pociągnąć na odpowiedni dystans. Wędki są produkowane zazwyczaj 2,3 lub 4 częściowe składane.