Zasady wędkarskie. Prawo i przepisy.

Wybierając się nad wodę musimy dostosować się do zasad i przepisów panujących nad danym akwenem. Zazwyczaj wszystkie informacje są zapisane w regulaminie.

Na tzw. „komercji” jest znacznie łatwiej, gdyż w takim miejscu jest zazwyczaj gospodarz łowiska lub opiekun, który na bieżąco wszystko wyjaśnia, przykładowo na co możemy łowić, co założyć na haczyk, jaką metodą wolno łowić i jak długo.

Na wodach Państwowych jest całkowicie inaczej, tutaj nikt nam nie powie czy możemy łowić, na co, lub jak długo. Tego wszystkiego musimy się sami dowiedzieć. Informacje na ten temat powinniśmy szukać na tabliczkach rozwieszonych na drzewach lub słupach, czy tablicach informacyjnych.

Rozmawialiśmy z panem Romanem wędkarzem, który od lat w czasie sezonu prawie codziennie był na swojej ulubionej żwirowni. Pan roman opowiedział nam jak jeździł i nęcił codziennie swoje miejsce połowu i gdy już zdecydował się zasiąść z wędką to zauważył, że ktoś przybija do drzewa jakąś karteczkę. Roman podszedł zapytać się co to za kartka, jednak gdy dotarł na miejsce, to panowie już zdążyli odjechać. Gdy podszedł do drzewa to o mało nie dostał ataku serca, na tej kartce było napisane, że od dnia jutrzejszego (konkretna data) żwirownia z danym numerem będzie łowiskiem złów i wypuść z powodu planowanych zawodów wędkarskich. No to nici z całotygodniowego nęcenia pomyślał. Wracając do tematu miejmy czujność przyjeżdżając nad wodę, bo nigdy nie wiadomo jak skończyłaby się sprawa pana Romana gdyby przykładowo zabrał złowioną rybę do siatki, i zabrał ją do domu a akurat pojawiłaby się niespodziewana kontrola.

Pamiętajmy byśmy zawsze byli na bieżąco ze wszystkimi informacjami i przepisami. Na tej stronie będziemy na bieżąco dodawać informacje oraz pisać artykuły, w których dowiesz się o każdej najważniejszej zmianie.

Chcesz wiedzieć jak zdobyć kartę wędkarską – w tym artykule dowiesz się wszystkiego. Już za niedługo pojawi się artykuł jak prawidłowo wypełnić rejestr połowów. jak zdobyć kartę wędkarską

Każdy wędkarz powinien znać ten dział, tutaj opisane są wymiary ochronne ryb, okresy ochronne oraz które ryby są zakazane i nie możemy ich łowić.

Wymiary, okresy ochronne ryb

Kolejnym istotnym elementem wiedzy wędkarza jest jak rozpoznać podobne ryby np. Płoć i wzdręga, krąp i leszcz

Jak rozpoznać podobne gatunki ryb

Co nam wolno na łowisku, a co jest zabronione: tutaj dowiemy się wszystkiego.

Co wolno na łowisku

Jeżeli czujesz że stać Cię na więcej i jesteś zainteresowany zawodami wędkarskimi, to zapraszamy do zapoznania się z regulaminami amatorskich zawodów wędkarskich.

Zawody wędkarskie – regulaminy