Przypon wiązanie zastosowanie

Przypon wędkarski

jest to ostatni odcinek naszego zestawu wędkarskiego, służy do połączenia haczyka, kotwicy, sztucznej przynęty z główną żyłką.

Przykład wiązania przyponu wędkarskiego:

przypon
węzeł przyponowy
przypon
łączenie dwóch przyponów

 

 

 

 

 

 

 

W metodzie spławikowej przypon powinien być z cieńszej żyłki niż główna, po to by był słabszym punktem zestawu np. jeżeli zaczepimy haczykiem o coś w wodzie – kamień czy gałąź, to po mocnym szarpnięciu zerwiemy żyłkę przyponową i nie stracimy spławika z ciężarkami tylko sam haczyk. Cieńsza żyłka przyponowa ma też za zadanie zmylić rybę (oszukać, żeby jej nie widziała ani nie wyczuła dotykiem). W zestawach spławikowych zaleca się dość długie przypony, najczęściej stosuje się od 30 cm do 50 cm, jednak przy bardzo głębokich zbiornikach i czystej wodzie wędkarze stosują metrowe przypony, dlatego warto mieć przy sobie różne długości i eksperymentować.

przypon
węzeł do krętlików, karabińczyków, amortyzatora gumowego

W metodzie gruntowej stosuje się przypony krótsze i nie tylko z żyłki ale i plecionki. Robi się to po to, żeby zmylić rybę, żeby nie wyczuła że haczyk jest do czegoś przywiązany. Przypony z plecionki są bardzo popularne w metodzie włosowej, plecionka jest bardzo giętka cienka i wytrzymała.

 

 

 

 

przypon
przypon stalowy na drapieżnika

Inaczej jest przy połowach drapieżników, tutaj przypon ma całkowicie inne zadanie. Wykonany jest ze stalowej  (tytanowej, wolframowej) linki zakończonej małym krętlikiem, wszystko po to by ostre zęby drapieżnika go nie przegryzły. Taki przypon stosujemy również łowiąc na żywą lub martwą rybkę.

Ciężarki wędkarskie – opis zastosowanie

Ciężarki wędkarskie. Niezbędne są w każdej skrzynce wędkarskiej. Jak sama nazwa wskazuje głównie służą do obciążenia zestawu, w ponad 90% wykonane są […]