Patroszenie pstrąga

Patroszenie Pstrąga

Jest to umiejętność, która coraz częściej nam się przydaje. Powstaje bowiem coraz więcej miejsc gdzie możemy świeżo złowionego Pstrąga od razu skonsumować. Najczęściej w takich miejscach jest ktoś od tego zadania. Jednak czasami możemy chcieć to zrobić sami. Biwakując na łonie natury trzeba sobie samemu ubrudzić rączki.

Umiejętność ta przydaje się praktycznie w każdej kuchni. My jako społeczeństwo jesteśmy coraz to bardziej świadomi tego co jemy, to wszystko sprawia, że rzesza pochłaniaczy ryb pełnych kwasów omega-3 rośnie z dnia na dzień.

Co potrzebujmy do wypatroszenia pstrąga?

Aby patroszenie przebiegało szybko i sprawnie musimy się do tego odpowiednio przygotować. Najistotniejszym jest przygotowanie wszystkich odpowiednich akcesoriów do tego zadania. Najważniejszy jest ostry nóż, którym będziemy przecinać danego Pstrąga oraz pojemniki: jeden na wnętrzności oraz drugi na gotowe kawałki ryby do dalszej obróbki. Rzecz jasna patroszenie powinno odbyć się po wcześniejszym zabiciu ryby, wszystko musi się odbyć w humanitarny sposób. Pamiętajmy, że ryba może żyć po za wodą nawet  5 minut.

Opis jak to prawidłowo zrobić:

patroszenie pstrąga

Samo patroszenie polega na wbiciu ostrego noża w brzuch ryby od strony ogonowej i przecięcie całej jamy brzusznej aż do głowy. Pamiętajmy by cięcie nie było zbyt głębokie, gdyż zbyt mocne wbicie noża może spowodować przecięcie jelit Pstrąga. Ich zawartość zanieczyści mięso ryby, przez co nie będzie zdatne do spożycia. Poznamy to poprzez wzmożony smród wydobywający się z trzewi. Chyba nikt z nas nie miałby ochoty na tego typu przysmaki. Gdy już umiejętnie przetniemy brzuch Pstrąga należy delikatnie rozchylić rybę i staranie wyczyścić ją z wszelkich wnętrzności.

patroszenie pstrąga  patroszenie pstrąga

Po usunięciu wnętrzności jamę brzuszną Pstrąga należy opłukać pod zimną wodą. Kolejno musimy patroszenie pstrągaprzejść do następnego etapu, którym jest będzie usunięcie, najlepiej już łyżką ciemnej tkanki, która mieści się we wnętrzu brzucha a także wycięcie odbytu Pstrąga. W przypadku odcinania głowy istnieją dwie teorie. Jedni robią to gdyż się brzydzą jej i nie chcą patrzeć w ślepia ryby, gdy drudzy uważają, że ta czynność zabija smak potrawy. W przypadku Pstrąga najczęściej pozostawiamy głowę, gdyż to znacznie ułatwia nam jej przygotowania (dzięki niej wszystko utrzymuje się w całości). Po tym wszystkim musimy po raz kolejny opłukać dany okaz, najlepiej w letniej wodzie. Następnie tępą stroną noża zeskrobujemy łuski, aż do ich całkowitego braku. Wiele osób usuwa także płetwy oraz skórę wraz odrobiną tłuszczu będącego pod nią. Jednak nie zawsze jest zalecane. Chyba każdy z nas zajadał się zgrillowaną chrupiącą skórką takiego Pstrąga.