Metoda podlodowa

Metoda podlodowa łowienie podlodem

Jest to jedna z najniebezpieczniejszych metod łowienia. Ponieważ łowimy na lodzie, to warto sprawdzić przed wejściem na taflę czy na pewno lód w tym miejscu jest odpowiednio gruby i wytrzymały. Musimy także obserwować warunki pogodowe w danym rejonie gdzie będziemy łowić np. jak długo tam temperatura utrzymuje się w minusowej temperaturze.

Lód – odpowiednia i dopuszczalna grubość lodu wynosi 10 cm. Jeżeli lód ma 5-7 cm to nie wolno na niego wchodzić. Czasem utrzyma jedną osobę, jednak chodzenie po nim nie jest bezpieczne.

Dla porównania 10 – 12 centymetrowy lód może unieść kilka osób lub skuter śnieżny. 20-30 centymetrowa grubość utrzyma samochód osobowy. Z kolei jeżeli lód ma powyżej 30 cm to możemy po nim spokojnie jeździć samochodami terenowymi czy mini busami.

Kolor lodu ma ogromne znaczenie na wytrzymałość:

Lód szary może mieć mniejszą wytrzymałość nawet o 50% w stosunku do lodu czarnego.

Lód czarny na wodach, gdzie występuje prąd może mieć mniejszą wytrzymałość nawet o 20%.

Nowy, świeży lód (tzw. czarny lód) jest mocniejszy od starego lodu – szarego.

Śnieg może izolować lód i wzmacniać jego wytrzymałość, jednocześnie może być niebezpieczny, ponieważ zasłania tzw. pęknięcia ciśnieniowe  i inne miejsca z otwartą wodą.
(Uwaga treść tego artykułu jest zamieszczona w formie informacyjnej i autorzy strony nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za szkody powstałe na wskutek ich zastosowania. Na lód wchodzisz na własną odpowiedzialność!)

Sprzęt:

metoda podlodowa
Wędka na stojaku

Metoda podlodowa wymaga specjalnego sprzętu. Najważniejsza jest mała, lekka i króciutka wędka. Długość wędki do łowienia pod lodem nie może być krótsza niż 30 cm ani dłuższa niż 90 cm. Przy wyborze kołowrotka pamiętajmy żeby był ze stałą szpulą i niewielkich rozmiarów. Pamiętajmy, że tym kołowrotkiem będziemy łowić w grubej kurtce i rękawiczkach jak to bywa w zimie na lodzie. Dlatego trzeba zabezpieczyć ręce przed mrozem (odmrożeniem) i np. jak korbka kołowrotka będzie malutka to nie wygodnie się będzie nim kręciło w rękawiczkach. Niezbędne w metodzie podlodowej jest ostre wiertło bez którego nie uda nam się zrobić przerębla do łowienia.

Przepisy według regulaminu PZW. Łowienie ryb spod lodu dozwolone jest wyłącznie przy użyciu jednej wędki. Zabrania się stosować martwej i żywej ryby jako przynęty. Łowiąc ryby spod lodu należy wykonywać otwory o średnicy nie większej niż 20 cm. Między otworami należy zachować odległość nie mniejszą niż 1m. Wędkujący na lodzie powinni zachować pomiędzy sobą odległości co najmniej 10m. Zabrania się łowienia ryb spod lodu w porze nocnej, tj. od zmierzchu do świtu. Ryby złowione spod lodu, przeznaczone do zabrania, należy uśmiercić bezpośrednio po złowieniu.

Technika:

metoda podlodowa
błystka podlodowa pionowa

W wędkowaniu pod lodem mamy do wyboru trzy metody:

na błystkę – wędkę wybieramy mocniejszą, sztywniejszą. Długość kija w zależności od pozycji  wędkarza czy będzie łowił na stojąco czy na siedząco. W pierwszej opcji wędka powinna mieć od 70 do 90 cm. W drugiej opcji wędka wystarczy 40 – 60 cm. Żyłka 0,10 i grubsza.

metoda podlodowa
mormyszka

na mormyszkę – przy wyborze tej metody łowienia musimy mieć wędkę od 30 – 50 cm i na szczytówce nie powinno być przelotki tylko miejsce na przyczepienie kiwoka. Żyłkę używamy bardzo cienką np. 0,07 – 0,09 mm. Tą metodą dobrze łowi się na małych głębokościach, szczytówka wędki jest tak giętka, że cieniutka żyłka nie zerwie się od razu przy mocniejszym zacięciu ryby lub jej pociągnięciu. 

szarpanie błystki

Łowienie na błystkę lub mormyszkę polega na opuszczeniu błystki na dno i delikatnie szarpaniu ją w górę. Przy pierwszych lodach (początek zimy) brania są bardzo dobre. Jeżeli jednak to nie skutkuje to można podciągnąć błystkę i ustawić około 10 cm nad dnem i wtedy szarpać co 3-4 sekundy. Możemy eksperymentować z kolorami błystek jak i mormyszek. Pamiętajmy tylko, że im dłużej jeziorko (akwen) jest zamarznięty tym ryba bierze delikatniej, wtedy warto założyć kiwok na wędkę żeby dostrzec nawet najdrobniejsze brania. Pamiętajmy także o tym, że im głębsza woda tym błystka powinna być większa, a na płytkiej wodzie mniejsza.

na spławik – wędka o długości 30-50 cm, zakończona przelotką szczytową, dzięki której jest bardziej sprężysta. Nadaje się idealnie na łowienie w głębszych miejscach. Żyłkę proponujemy od 0,10 w górę.

metoda podlodowa
koszyczek zanętowy z sznurkiem i drabinką

Na spławik łowimy tradycyjnie najpierw gruntujemy i sprawdzamy co znajduje się na dnie. Na płytkiej wodzie np. od 60-120 cm możemy nęcić wrzucając kulkę zanętową w przerębel. Zróbmy to delikatnie, tak żeby zanęta spadła idealnie w miejsce gdzie będziemy łowić. Gorzej w przypadku łowienia na głębokiej wodzie, wtedy możemy pomóc sobie automatycznym koszyczkiem zanętowym, który można kupić już z przywiązanym sznurkiem do specjalnej drabinki (wkładamy kulkę do koszyczka zamykamy go i rozwijamy sznurek opuszczając koszyczek w przeręblu na dno). Jeśli nie mamy sznurka z drabinką to możemy wykorzystać inną wędkę. Bardzo ważne jest żeby zanęta była dokładnie tam gdzie łowimy, wtedy ryby się nie rozproszą i będą w miejscu nęcenia czyt. łowienia.

metoda podlodowa
kiwok
metoda łowienia
koszyczek automatyczny

Jakie ryby można złowić pod lodem?

Pod lodem można złapać: okonia, szczupaka, sieja, sandacza, leszcza,płoć, karpia itd…

Koszyk