Ciężarki wędkarskie.
Niezbędne są w każdej skrzynce wędkarskiej. Jak sama nazwa wskazuje głównie służą do obciążenia zestawu, w ponad 90% wykonane są z ołowiu. Ołów ma niską temperaturę topienia dzięki czemu można zrobić odlew ciężarka nawet w warunkach domowych, lecz należy zachować szczególną ostrożność i trzymać się ściśle przepisów BHP – pamiętajmy bowiem, że ołów jest bardzo toksyczny i opary topniejącego ołowiu mogą wpłynąć na pogorszenie stanu naszego zdrowia
Ciężarki różnią się od siebie kształtem, wagą oraz mocowaniem na żyłce.
Rodzaje ciężarków:
– Śruciny zaciskowe na żyłkę – różnią się wagą np. 0.25 g – 2 g i służą do wyważenia spławika, często są też stosowane jako stoper (żeby zablokować ruchomy element na żyłce). Śruciny mają kształt okrągłej kulki naciętej w połowie. Montaż śruciny na żyłce polega na umieszczeniu żyłki w miejscu przecięcia i lekkiemu zaciśnięciu małymi szczypcami lub cążkami. W ten sposób ciężarek będzie trzymał się sztywno żyłki bez możliwości przesunięcia go (przesuwając zaciśnięty ciężarek na żyłce możemy bardzo poważnie osłabić warstwę żyłki co sprawi, że przy zarzucaniu zestawu lub holowaniu ryby żyłka w tym miejscu może się zerwać).

– Ciężarki przelotowe – w metodzie gruntowej służą do dalekiego zarzucania zestawu.. Stosujemy je również żeby dociążyć duży spławik (np. na żywca) by nie zakładać łańcuszka śrucin na żyłkę, ponieważ może to spowodować zaplątanie się w tym miejscu żyłki. Ciężarki przelotowe mają różne kształty: okrągłe, kwadratowe, trapezowe, w kształcie samolotu (ciężarek ze skrzydełkami). Ciężarki przelotowe różnią się jeszcze powierzchnią: gładką oraz chropowatą, z wybrzuszeniami,, które często stosuje się w rzekach o wyższym nurcie, tak aby chropowata powierzchnia ciężarka trzymała się bardziej dna.
– Ciężarki z krętlikiem – Mają zastosowanie w metodzie gruntowej, do zarzucania zestawu na dalekie odległości.
Dawniej ciężarek z krętlikiem umieszczało się na żyłce i zarzucało do wody, lecz wtedy istniało duże ryzyko zaplątania się ciężarka w powietrzu. Dlatego stosuje się rurkę antysplątaniową, przewlekamy przez nią żyłkę, z kolei ciężarek przyczepia się do agrafki na rurce.

– Gruntomierz – Jest to ciężarek, który ma zastosowanie w metodzie spławikowej. Służy do sondowania głębokości naszego łowiska i wyboru odpowiedniego miejsca do łowienia. Gruntomierzem możemy dotknąć dna i dowiedzieć się jakie jest podłoże (piaszczyste, kamieniste, zarośnięte roślinami, nierówne lub zamulone). (https://tokyosmyrna.com/)
