Montaż kołowrotka do wędki oraz nawinięcie żyłki

Montaż kołowrotka

Prawidłowy montaż kołowrotka do wędki jest bardzo prosty. Wędka musi być wyposażona w miejsce na montaż kołowrotka (tzw łoże kołowrotka) w którym są dwie tulejki (szczęka) jedna stała, druga ruchoma regulowana nakrętką. Poniżej w 3 punktach opiszemy jak to wykonać:

 

 1. W pierwszej kolejności musimy wziąć wędkę do ręki i odkręcić nakrętkę tak aby tulejki się rozeszły.
  Montaż
  Montaż kołowrotka
 2. Następnie przykładamy kołowrotek do wędki i umieszczamy jego mocowanie pomiędzy tulejkami.
 3. Na koniec pozostało już nam tylko skręcić nakrętkę wędki i obserwować czy noga kołowrotka dobrze wchodzi pomiędzy tulejki. Dokręcamy aż poczujemy opór i sprawdzamy czy kołowrotek nie ma luzu.

(Uwaga! Niektóre wędki mają nakrętkę zaciskającą tulejki wykonaną z tworzywa sztucznego, wtedy należy zachować szczególna ostrożność przy dokręcaniu jej, tak aby nie pękła)

 

 

Nawinięcie żyłki na kołowrotek

Aby prawidłowo nawinąć żyłkę na szpulę kołowrotka, należy sprawdzić jakie parametry ma szpula np. ile metrów danej grubości żyłki zmieści się na szpuli. (więcej na ten temat znajdziemy w dziale KOŁOWROTKI) Nie ma co przesadzać i nawijać za dużo na szpulę, ponieważ żyłka będzie się nam plątać przy każdym zarzuceniu. Poniżej w 4 punktach jest opisane jak prawidłowo nawinąć żyłkę na kołowrotek:

 1. Złap wędkę w sposób przedstawiony na ilustracji.
  montaż
  Nawinięcie żyłki na kołowrotek
 2. Połóż szpulkę z żyłką na podłodze. Złap koniec i przeciągnij go przez przelotki aż do kołowrotka. Następnie otwórz kabłąk i przywiąż końcówkę żyłki do szpulki węzeł wedle uznania (więcej
  w dziale węzły) i zamknij kabłąk.
 3. Teraz najważniejsze – musisz naprężyć lekko żyłkę i delikatnie ścisnąć ją palcami (uwaga żyłką można się przeciąć podczas zwijani), polecamy użycie szmatki nasączonej płynem do żyłek lub zwykłym płynem do mycia naczyń.
 4. Zaczynamy kręcić korbką kołowrotka pamiętając aby żyłka była cały czas naprężona, ponieważ tylko wtedy równo ułoży się na szpuli kołowrotka.

Sposób z płynem i szmatką nawilża żyłkę, odtłuszcza i dzięki temu żyłka łatwiej się topi w wodzie. Często słyszymy od wędkarzy że np rozwijają żyłkę gdzieś na łące lub nad wodą po to żeby się odkręciła przy zwijaniu i tym lepiej dopasowała na szpuli kołowrotka.