Karpie w kwietniu i maju

Karpie w kwietniu i maju

Gdzie szukać karpi wczesną wiosną

Zarówno kwiecień jak i maj są już dobrymi miesiącami, w których możemy planować zasiadki. Aby uniknąć marnowania czasu i pieniędzy na wielodniowe zasiadki karpiarze z prawdziwego zdarzenia znacznie wcześniej przygotowują sobie przyszłe łowisko. Już na kilka dni przed zasiadką zaczynają nęcić w wybranym miejscu. Co niektórzy nawet wypływają łódką  aby przeprowadzić rekonesans wybranych miejsc. Wcześniejsze wyszukanie górek i czystych podłoży na dnie sprawi, że będą mogli w tym miejscu bezpiecznie położyć swoje zestawy do łowienia. W tym artykule postaramy się wam podpowiedzieć gdzie będziecie można skutecznie znaleźć karpie w łowiskach karpiowych.

Oczywiście jeżeli nie mamy czasu na przygotowania to pozostaje nam tylko spontan, czyli wyprawa bez przygotowania. Jednak nawet w takim momencie musimy spełnić pewne warunki:

– właściwe miejsce połowu,
– odpowiedni zestaw,
– przynęta i zanęta.

Miejsce połowu jest bardzo istotne. Jeżeli odpowiednio wcześnie przyjedziemy nad wodę będziemy mogli wybrać sobie najodpowiedniejsze miejsce. Aby wybrać najlepszą miejscówkę należy zwrócić uwagę na pewne szczegóły:

Karpie w kwietniu i maju

Przede wszystkim pamiętajmy, że świeżo wypuszczone ryby bardzo często jeszcze długo przebywają w miejscu wypuszczenia. Karpie lubią także gościć w okolicach wysepek czy wypłyceń. Jeżeli te miejsca są zbyt niedostępne, to możemy trochę postać nad wodą wsłuchując się i obserwując. Jeżeli ryby się spławiają lub wyskakują z wody to mamy wtedy stuprocentową pewność, że ryby są w tym miejscu.

Następnie warto jest także zaobserwować wiatr. Zlekceważenie podmuchów może sprawić, że będziemy daleko wyrzucać przynętę z naszej gruntówki nie zauważając, że ryby plączą nam się pod nogami. Zauważmy także, że jeżeli wiatr wieje prosto na nas, to im silniejszy wiatr tym ryba czuwa bliżej brzegu. W ten sposób wyłapuje pokarm, który fale zabierają z brzegu. Dodatkowo wzburzona powierzchnia wody zmniejsza ich czujność – ostrożność.

Odpowiedni zestaw. W tym przypadku nie zaleca się jakichś wydziwiań przy konstruowaniu zestawu. Zdecydowanie wystarczy nam zestaw z koszykiem bocznym lub ciężarkiem oraz przypon około 30-40cm. Jeżeli zdecydujemy się na zestaw do metody to wiążemy podajnik do metody i stosujemy krótki przypon około 15 cm. Jeżeli chodzi o grubość żyłki przyponowej to wystarczy nam 0,20 – 0,25 mm. Żyłka główna powinna być nieco grubsza około 0,30. Z kolei haczyk musi być mocny,  rozmiar 16 na 2 robaki albo ziarnko, lub nr 14 wystarczy na kanapkę kukurydza + robaki.

Przynęta i zanęta. Jak już wspomnieliśmy powyżej na karpia wiosennego idealnie nadaje się kukurydza, lub robak (biały albo czerwony). Statystycznie najwięcej brań jest na samą kukurydzę, na drugim miejscu jest biały robak lub czerwony, na trzecim miejscu pozostaje kanapka w postaci kukurydzy z białym robakiem, lub z czerwonym.
Zanęta karpiowa, jasnożółta kukurydziana i niepracująca (delikatna smuga) – mile widzianym dodatkiem do takiej zanęty są ziarenka kukurydzy i robaki.