Dekalog szczupaka

szczupak

„Dekalog szczupaka”

czyli dziesięć przykazań dla wędkarzy, które pomogą złowić szczupaka

szczupak
wobler na szczupaka

I

Łowiąc w rzece znajdź miejsce głębokie ze stojącą lub wolno płynącą wodą, aczkolwiek bliskie wartkiego nurtu. Jeżeli wszędzie jest taka sama głębokość, zasadź się przy jakiejś rzecznej przeszkodzie. Zwalone drzewo lub jakaś ostroga będą w tym przypadku idealne.

II

Łowiąc na nieznanym jeziorze sprawdź jak najwięcej miejsc. Zarzucaj ciężkie przynęty (np. ripper) nie zapominając opuścić ich wpierw na samo dno. Następnie podczas obławiania poszukuj zielonych roślin, które powinny zwiastować obecność Szczupaka. Jeżeli ich nie znajdziesz to czym prędzej przenieś się do pobliskiego trzcinowiska i zacznij połów w jego okolicy.

III

Obławianie nieznanego miejsca należy zacząć przy pomocy dużej gumki zakończonej pojedynczym hakiem. Idealnie nadają się do tego rippery lub twistery długości około 10cm. Jest to najmniej zaczepowa przynęta, która nie zepsuje nam miejsca połowu.

szczupak

IV

Wystrzegaj się jednakowego tempa przy prowadzeniu gumki, woblera czy wahadłówki. Naprzemienne kręcenie kołowrotkiem i oraz jego bezczynność, sprawi że przynęta zacznie spokojnie opadać, co może zachęcić Szczupaka do ataku na przynętę.

V

W momencie napotkania ławicy drobnicy przy powierzchni tafli wody należy płytko poprowadzić przynętę. Szczupaki mają to do siebie, że lubią żerować tuż pod takimi ławicami.

VI

Używając obrotówki, prowadź ją tuż za roślinami bądź przy samym dnie. Ruchem spokojnym  i jednostajnym. Doskonałe do takiego działania są średnie i duże obrotówki, których skrzydełko będzie wirować nawet przy tak powolnym prowadzeniu.

VII

Stosując metodę spinningową na płyciznach (np. trzcinowisko) zarzucaj przynęty z pluskiem. Odpowiedni harmider sprawi, że szczupak z większym zapałem zaatakuje haczyk. Jednakże unikaj tupania i walenia o burtę łódki, gdyż to może jedynie spłoszyć najodważniejsze osobniki.

szczupak

VIII

Używaj kontrastowej przynęty takich jak: rippery o jasnych kolorach (np. perłowe czy żółte) z ciemnymi grzbietami, błyszczące na złoto czy srebro wahadłówki, czy posiadające folie holograficzną mieniące się woblery. W wodach o dużym zagęszczeniu wędkarzy szczupaki będą bardziej nieufne takim błyskotkom. Wtedy należy zastosować stonowane kolory.

szczupak

IX

W przypadku kiedy poczujesz na wędce uderzenie szczupaka a nie zdążysz zaciąć lub kiedy rybka zejdzie sama z haka, natychmiastowo zarzuć kija w tym samym kierunku. Jeżeli nie przyniesie to efektu zmień przynętę i powtórz kilkukrotnie zarzucenie. Będący w trakcie żerowania szczupak nadzieje się znowu, nie bacząc na to, że przed chwilą uciekł spod ręki kata.

X

Nigdy przenigdy nie używaj na Szczupaka sztywnych wędek, wyposażonych w kołowrotek z plecionką. Taki sprzęt sprawi jedynie, że stracisz rybę podczas holowania. Najlepiej łowić na  żyłkę. Jeżeli uprzesz się na plecionkę, to tylko w połączeniu z długim i miękkim wędziskiem. Tylko wtedy masz jakąś szansę aby wyholować każdą zaciętą sztukę.